Jak vyčistit špinavou fasádu

20.07.2023

Nic nevydrží čisté donekonečna a fasáda domu není výjimkou. Dokonce ani fasáda vašeho milovaného domu se těmto nepříjemnostem nevyhne. Až si jednoho dne u odpolední kávy na zahradě řeknete, ta fasáda nevypadá ale vůbec hezky! Už je víc špinavá, než čistá, pak je čas, něco s tím udělat.

Kdo může za špinavou fasádu?

Déšť, slunce, vítr, prach, smog, dokonce i saze z komína dokáží pěkně znečistit fasádu. V tomto případě se jedná o atmosférické znečištění.

Řasy, plísně, houby se také dokáží na fasádě pěkně vyřádit. V tomto případě jde o biotické znečištění, které je živým organismem a pokud s ním nebojujeme včas, dokáže prostoupit i do hlubších vrstev a zapříčinit degradaci zdí.

Jaký postup zvolit?

Čistit fasádu je vhodné cca každé dva roky. Záleží samozřejmě na druhu omítky. Vždy je dobré poradit se s výrobcem. U klasické omítky se doporučuje tento postup:

Prvním a současně nejjednodušším krokem ke zdravému vzhledu vašeho domu je zbavení se hrubých a volných nečistot. Pavučiny, listí nebo prach. K tomu vám postačí koště, kartáč, žebřík. Pokud máte vyšší dům, pak přijde na řadu lešení nebo specializovaná firma.

Dalším krokem je umytí fasády vodou. Na některé skvrny a fleky vám postačí voda a namočený kartáč. Důležitou podmínkou je, aby voda byla demineralizovaná, protože tato voda na sebe naváže efektivně všechny nečistoty a při současném použití kartáčů, dochází k hloubkovému čištění. Doporučuje se i klasický kuchyňský prostředek na nádobí. Tato kombinace celkem účinně vyzmizíkuje většinu skvrn. Na ty odolnější můžete použít wapku (vysokotlaký čistič) a nebo speciální fasádní čistící prostředek.

Pokud fasádu napadly plísně, houby, řasy, je potřeba aplikovat fungicidní přípravek.

Na trhu jsou k dostání různé odstraňovače mechů, lišejníků a řas od různých výrobců, které koupíte v klasickém hobby marketu. Jsou vhodné i jako preventivní ošetření fasád. Stačí vám kartáč a tento přípravek, postup je stejný jako při čištění vodu nebo podle návodu na přípravku. Po potřebné době působení přípravek z omítky stačí opláchnout vodou.

Po všech nutných procedurách je možné nanést renovační nátěr, který vaši fasádu ochrání do dalších let. Jakou barvu vyberete, záleží jenom na vás – může to být stávající, ale taky úplně jiný odstín.⁠ Nátěr se provádí až po tom, co omítka dokonale vyschne, jeho složení by mělo vždy odpovídat složení původní povrchové úpravy.

Při čištění fasády wapkou mějte na paměti, že vzhledem k vysokému tlaku, který může dosáhnout až 1 000 atmosfér, se tato metoda hodí spíše na fasády vytvořené z pevnějších materiálů. Ty měkčí byste mohli zničit. Bezpečnostní pokyny proto uvádějí, že tryska by měla být od povrchu zhruba 15 cm, nikdy ne méně. I když má tento způsob čištění svá úskalí, platí, že proud horké vody a současně využití páry jsou velmi účinnými pomocníky v boji s nečistotami na fasádě, proto se jedná o jeden z nejčastěji využívaných způsobů.

Pokud ani jeden ze způsobů nezabírá a nebo je znečištění skutečně odolné, pak jsou v záloze ještě dvě účinné zbraně .

Pískování je tlakové čištění povrchů abrazivem. Tento způsob je sice velmi účinný, ale velmi prašný. Suché pískování dokáže vytvořit až několikametrový mlžný opar.

Suchý led. Toto inovativní čištění je zvláště šetrné a odstraní z povrchu pevně ulpívající nečistoty. Využívá pelety suchého ledu jako otryskávací medium. Díky tomu se velmi efektivně a rychle dají odstranit dokonce i graffiti bez zbytečné námahy. Suchý led je aplikován pomocí trysky. Tato metoda je velmi šetrná a jemná k životnímu prostředí.

Důležitá pravidla při čištění fasády

Preventivní čištění omítky, která není nijak poškozená, nebývá komplikované. Přesto se držte několika zásad, abyste svému rodinnému domu spíš neuškodili.

  • Venkovní teplota by neměla být nižší, než +5 °C.
  • Fasádní čistící prostředek nejprve vyzkoušejte na malé ploše
  • Tlak i teplotu vody ve wapce přizpůsobte druhu fasády, aby nedošlo k poškození

Velkým nešvarem a módou se v dnešní době staly graffiti. Na jejich likvidaci existují speciální přípravky, které se nanesou na omítku, a pokud se na ní v budoucnu objeví graffiti (nebo třeba nápisy fixou), odstraníte je, aniž byste poškodili podklad. A to můžete udělat dokonce až 100 x na stejném místě.

Důvodů, proč fasádu udržovat v čistotě, je hned několik. Kromě estetického hlediska má pravidelné čištění i jiné výhody. Dům bude zdravě dýchat a čistá fasáda dodává domu na hodnotě a pomáhá při prodeji. A pokud se na čištění fasády necítíte nebo nemáte možnost si ji vyčistit sami, pak není žádná ostuda obrátit se na specializovanou firmu, která zajistí vše potřebné a omítku vyčistí.