Jak opravit silikon v koupelně

21.07.2023

Koupelna je jedna z nejvytíženějších místností v našem domově. Ať se to týká pravidelného úklidu a nebo využívání prostoru členy domácnosti. Úměrně k tomu se časem opotřebují hlavně ty části koupelny, které nemají vysokou životnost. Mezi takové se řadí i silikon.

Silikon jako těsnící pomocník proti vodě se umisťuje primárně okolo umyvadla, vany, sprchového koutu, kolem baterií, okolo toalety, ale může být použit i na podlahu, na spáry až do výše první řady obkladů nebo i výše.

Sanitární silikonový tmel, tak zní správný název silikonu, je odolný proti vodě, plísním i UV záření, je také trvale pružný, ale za nějaký čas může místy popraskat a neplní již zcela svoji funkci. I když je silikonový tmel odolný proti plísním, může se stát, že se na tmelu, v místech, kde se například dlouho drží voda nebo jsou drobné prasklinky, mohou rozmnožit plísně. A nikdo jistě nechce mít plíseň kdekoliv.

Silikon může být také starý a popraskaný a propouští pak vodu za vanu, za sprchový kout i jinam a díky této zatékající vodě se v těchto skrytých místech drží vlhkost, vznikají další plísně a o malér je postaráno v podobě degradace a zničení stavebního materiálu. Ať už původní sanitární silikon netěsní či jsou na něm plísně, je třeba jej odstranit a předejít tak možným problémům.

Pravidelným čištěním (u nás populárním Savem), odvětráváním a topením můžeme vzniku plísní zabránit. Nikoliv však zastarávání silikonu a jeho postupnému zničení. A jak tedy silikon pečlivě odstranit?

Odstranění silikonu

Odstranění silikonu nepatří mezi extra jednoduché záležitosti a vyžaduje hodně trpělivosti. Ovšem s použitím správných přípravků, nářadí a elánu se jistě zadaří. V žádném případě neaplikujeme nový silikon na ten starý. Ničemu bychom nepomohli, jen bychom si přidělali práci.

Tam, kde se starý silikon už odlupuje sám nebo špatně drží, to bude snadné. Jednoduše silikon opatrně odtrhnete nebo odloupnete. Kde drží tak napůl, můžeme použít kuchyňský nůž, špachtli nebo lámací nůž. Dejte si velký pozor, abyste usilovným odstraňováním nepodrápali samotný povrch zařízení. Existuje i vyřezávač tmelu, který dokáže práci ulehčit, např v rožkách nebo hůře přístupných místech.

Pro odolnější úseky silikonu, který se zdá být stále ještě v kondici, bude nutné použít chemii neboli odstraňovač silikonu. Je to čirý gel, který se nanese na starý silikon a nechá se 10 - 15 min působit, dle informací uvedených na výrobku. Poté se opatrně seškrábne škrabkou a hadříkem utře dosucha. Tento krok můžeme opakovat dle potřeby.

Nanesení nového silikonu

Poté, co spáru nebo místo, kam budeme aplikovat nový silikon, důkladně vyčistíme, vysušíme a odmastíme, můžeme se pustit do další práce. Místo musí být skutečně čisté, jinak by nový silikon špatně přilnul k povrchu. Musíme také pořídit vhodný typ silikonu pro koupelny (např s antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi). Je k dostání ve více barevných variantách, což ocení hlavně ženy. Také budeme potřebovat pistoli (buď s kartuší a nebo přímo tlakovou pistoli) na nanášení silikonu a hladítko nebo prst navlhčený mýdlem nebo saponátem pro vyhlazení spár.

Během tmelení spáry kolem vany se může stát, že těsnění provedete špatně či vám někde tmel ukápne. Dokud není tmel vytvrzený, lze jej odstranit acetonem či lakovým benzínem.

Pro větší přesnost nanášení se může použít páska, aby se zabránilo znečištění okolí.

Pásku odstraníme ještě před úplným zaschnutím silikonu. Hladítkem nebo prstem namočeným v mýdlové vodě silikon vyhladíme do požadovaného tvaru. Poté necháme samotný silikon důkladně vyschnout, nejlépe podle instrukcí uvedených na výrobku.

Pak už se můžete těšit z toho, jak jste šikovní a jak vámi opravené místo prokouklo a zbavilo se nežádoucích jevů.

Oprava silikonu
Oprava silikonu